iQOO released its iQOO Z10R on July 24, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 22998. The processor in this phone is MediaTek 7400. iQOO Z10R has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.77 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 22998. This mobile is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5700 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z10R on July 24, 2025. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.22998. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22998/- |
This phone has Android 15. This model comes with 5700 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.72 x 163.29 x 7.39 mm (height x width x thickness) and weighs 183.5 g.
This phone comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, portrait, photo, video, micro-movie, 50 MP, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro mode, Food, Dual-view, Live photo, Underwater Photography | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, Dual view, Live Photo.





iQOO Z10R is powered by 2.6 GHz Octa Core MediaTek 7400 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 183.5 g.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 5700 mAh Li-ion Battery.
Q. Which processor powers iQOO Z10R?
A. This Phone is powered by MediaTek 7400 processor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone has 44W Fast Charging.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. iQOO Z10R has screen to body ratio of ~ 90.61%.
Q. Which operating system iQOO Z10R comes with?
A. iQOO Z10R comes with Android 15.
Q. Does iQOO Z10R has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. It has USB-C.
| Name | iQOO Z10R |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |