iQOO released its iQOO Z10 5G on April 11, 2025. Price of this phone is Rs. 24998. The processor in this mobile is Qualcomm 7s Gen3. iQOO Z10 5G has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.77 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 24998. This phone is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7300 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z10 5G on April 11, 2025. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.24998. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24998/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 20255/- |
This mobile comes with Android 15. This mobile has 7300 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 199 g and measures 76.4 x 163.4 x 7.89 mm (height x width x thickness).
iQOO Z10 5G comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Always-on Display.
This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Night, Portrait, Video, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Ultra HD Document, 50 MP, Supermoon.




iQOO Z10 5G is powered by 2.5 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen3 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This model comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers iQOO Z10 5G?
A. The processor in it is Qualcomm 7s Gen3.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 90W Flash Charge.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 76.4 x 163.4 x 7.89 mm.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is price of iQOO Z10 5G?
A. Currently, This phone has best price of Rs.24998.
Q. What is usb type of this phone?
A. iQOO Z10 5G comes with USB-C.
Q. What is screen to body ratio of iQOO Z10 5G?
A. iQOO Z10 5G comes with screen to body ratio of ~ 90.61%.
Q. What is display size of this model?
A. iQOO Z10 5G comes with display size of 6.77 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. iQOO Z10 5G has Android 15.
| Name | iQOO Z10 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7s Gen3 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |