On February 22, 2024, iQOO launched iQOO Neo 9 Pro 5G. The Cost of this mobile is Rs. 40499. The processor in this phone is Qualcomm 8 Gen2. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. iQOO Neo 9 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 14. It has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 40499. This mobile is also available in 8GB+128GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5160 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On February 22, 2024, iQOO launched iQOO Neo 9 Pro 5G. This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.40499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 40499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 33999/- |
This mobile has Android 14. This phone has 5160 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 75.7 x 163.5 x 7.99 mm (height x width x thickness) and weighs 190 g.
This phone comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has 3000 nits Local Peak Brightness, 1400 nits Global Excitation Brightness, HDR10+,2000 Hz Instant Touch Sampling Rate.
This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video,50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro,Pro Video, Supermoon, Ultra HD Document,Long Exposure. | Front: Portrait, Photo, Video.




iQOO Neo 9 Pro 5G is powered by 3.2 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen2 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 120W FlashCharge.
Q. What is usb type of this model?
A. iQOO Neo 9 Pro 5G comes with USB-C.
Q. When was iQOO Neo 9 Pro 5G launched?
A. The iQOO Neo 9 Pro 5G was launched on February 22, 2024.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 14.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, iQOO Neo 9 Pro 5G has best price of Rs.40499.
Q. Does iQOO Neo 9 Pro 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 89.7%.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of iQOO Neo 9 Pro 5G?
A. The dimensions of this mobile are 75.7 x 163.5 x 7.99 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 5160 mAh Li-Po Battery.
| Name | iQOO Neo 9 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5160 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1260 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen2 Chipset,3.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |