On December, 2014, Intex launched Intex Neo 204. This model comes at a price of Rs. 1049. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1049.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
On December, 2014, Intex launched Intex Neo 204. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1049/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1110/- |
It comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 48 x 114 x 15.8 mm (height x width x thickness) and weighs 88 g.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
It has 0.3 MP Rear Camera.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 1.8 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 88 g.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Intex Neo 204 has aspect ratio of 5:4.
Q. When was Intex Neo 204 launched?
A. On December, 2014, Intex Neo 204 was launched.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 48 x 114 x 15.8 mm.
| Name | Intex Neo 204 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |