The Intex Aqua R4 Plus from Intex was launched on October, 2015. This phone comes at a price of Rs. 2190. . This model has 256 MB RAM with 512 MB Internal Memory. This phone runs on Android 4.2.2. It has 2 MP Rear Camera with LED flash and 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 1 GHz CPU Speed which is best available in this price range. Along with this, this mobile also comes with 4 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 2190.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 4 in |
| Internal Memory | 512 MB |
| Battery | 1380 mAh |
| Camera | 2 MP |
The Intex Aqua R4 Plus from Intex was launched on October, 2015. Intex Aqua R4 Plus is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 2190/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 2334/- |
It comes with Android 4.2.2. This mobile comes with 1380 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 114 g and measures 64.59 x 122.4 x 10.5 mm (height x width x thickness).
Intex Aqua R4 Plus comes with Color TFT Screen with resolution of 480 x 800 pixels. The phone has a screen size of 4 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 233 PPI (Pixels per inch).
There is 2 MP Rear Camera in Intex Aqua R4 Plus with LED Flash. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.
There is 256 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1380 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of Intex Aqua R4 Plus?
A. Intex Aqua R4 Plus has display size of 4 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does Intex Aqua R4 Plus has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Intex Aqua R4 Plus are 64.59 x 122.4 x 10.5 mm.
Q. What is usb type of Intex Aqua R4 Plus?
A. It comes with microUSB.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile has Android 4.2.2.
Q. When was Intex Aqua R4 Plus launched?
A. On October, 2015, Intex Aqua R4 Plus was launched.
Q. What is the weight of Intex Aqua R4 Plus?
A. This model weighs 114 g.
| Name | Intex Aqua R4 Plus |
| General | Dual Sim,Android v4.2.2 (Jelly Bean),1380 mAh Battery |
| Display | Touch,4 inches,480 x 800 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,Flash,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 1 GHz Processor,256 MB RAM,512 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | WiFi with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |