Intex released its Intex Aqua N7 on March, 2015. Price of this model is Rs. 3799. and this model has 512 MB RAM with 4 GB Internal Memory. Intex Aqua N7 runs on Android 4.4.2. This mobile has 8 MP Rear Camera with LED flash along with 2 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 3799.
| Feature | Value |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Display | 4 in |
| Internal Memory | 4 GB |
| Battery | 1400 mAh |
| Camera | 8 MP |
Intex released its Intex Aqua N7 on March, 2015. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 3799/- |
| Amazon | 95 | Rs. 3990/- |
This model features Android 4.4.2. This mobile comes with 1400 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. It measures 63.4 x 125.8 x 9.8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen and display resolution of 480 x 800 pixels. The phone has a screen size of 4 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 233 PPI (Pixels per inch).
This model has 8 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 2 MP Front Camera but without Flash.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 512 MB RAM. The phone comes with 4 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of Intex Aqua N7?
A. This mobile comes with 1400 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Intex Aqua N7 launched?
A. On March, 2015, Intex Aqua N7 was launched.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 4 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 4.4.2.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Intex Aqua N7 comes with aspect ratio of 5:3.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Intex Aqua N7 are 63.4 x 125.8 x 9.8 mm.
Q. What is usb type of this model?
A. This model features microUSB.
| Name | Intex Aqua N7 |
| General | Dual Sim,Android v4.4.2 (KitKat),1400 mAh Battery |
| Display | Touch,4 inches,480 x 800 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,2 MP Front Camera |
| Technical | 1.2 GHz, Quad Core Processor,512 MB RAM,4 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |