On April 18th, 2025, Infinix launched Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB). This mobile comes at a price of Rs. 24999. The processor in this model is Mediatek 7300 Ultimate and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 64 MP + 2 MP Dual Rear Camera with flash along with 13 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.78 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 24999. This mobile is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5500 mAh |
| Camera | 64 MP + 2 MP Dual |
On April 18th, 2025, Infinix launched Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB). This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.24999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 24999/- |
It has Android 15. This phone comes with 5500 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 180 g and measures 74.53 x 164.33 x 7.65 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2436 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Infinix phone also has Rainwater Touch Support, TUV Low Blue Light Certification.
It has 64 MP + 2 MP Dual Rear Camera with Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Vlog, Video, AI Cam, Portrait, Super Night, Slow Motion, Timelapse, Dual Video, AIGC Portrait, Sky Shop, Pro, Panorama, Documents.





Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 Ultimate processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 93.6%.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.78 in.
Q. Which operating system Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB) comes with?
A. It has Android 15.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2436 pixels.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 180 g.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB) features USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek 7300 Ultimate processor.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
| Name | Infinix Note 50s 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1080 x 2436 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 5,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,2K @ 30 fps QHD, Video Recording,13 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7300 Ultimate Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |