iKall K777 New comes with price of Rs. 799. . This mobile has 32 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This model runs on Symbian 9.1. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 799.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 799/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 799/- |
This model features Symbian 9.1. This model comes with 1500 mAh Removable . This model has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall K777 New.





There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this phone?
A. iKall K777 New comes with microUSB.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. iKall K777 New has aspect ratio of 5:4.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1500 mAh.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. iKall K777 New comes with Symbian 9.1.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 1.8 in.
| Name | iKall K777 New |
| General | Dual Sim,Voice Call,Symbian v9.1,1500 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |