iKall K19 comes with price of Rs. 479. . This mobile has 32 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 479.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 479/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 499/- |
This model comes with 1000 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall K19.
There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display resolution of iKall K19?
A. This model comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 1.8 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 1000 mAh.
Q. What is aspect ratio of iKall K19?
A. iKall K19 has aspect ratio of 5:4.
| Name | iKall K19 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |