HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 70990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 3050A Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.70990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
It is meant for Gaming. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 357.9 x 255 x 23.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.29 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050A GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel 6E AX211 (2x2) Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.70990.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 357.9 x 255 x 23.5 mm.
Q. What is warranty period of HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | HP Victus 15-FA1412TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |