HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop comes with price of Rs. 48999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 48999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 65990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.081081 mAH battery and 65W Power Adapter. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It comes with AMD Radeon AMD GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. Which operating system HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon AMD GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is the battery size of HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop?
A. It comes with 41 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP Pavilion 15-eh1137AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |