The Honor Play 11 Plus from Honor was launched on 2026, May 05, Available. Released 2026, May 05. Expected price of this mobile is Rs. 27999. This Phone is powered by Mediatek 6500 processor and this mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This mobile has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP |
The Honor Play 11 Plus from Honor was launched on 2026, May 05, Available. Released 2026, May 05. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.27999. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This mobile has Android 16. It has 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.4 x 157.4 x 7.3 mm (height x width x thickness) and weighs 185 g.
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1200 x 2600 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 434 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Rear Camera in Honor Play 11 Plus with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 2.6 GHz Octa Core Mediatek 6500 processor running in Honor Play 11 Plus. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W.
Q. Does Honor Play 11 Plus has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this phone?
A. Honor Play 11 Plus has USB-C.
Q. When was Honor Play 11 Plus launched?
A. The Honor Play 11 Plus was launched on 2026, May 05, Available. Released 2026, May 05.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Honor Play 11 Plus comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 185 g.
Q. Which processor powers Honor Play 11 Plus?
A. The processor in it is Mediatek 6500.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Honor Play 11 Plus are 75.4 x 157.4 x 7.3 mm.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.6 in.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 16.
| Name | Honor Play 11 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1200 x 2600 pixels,120 Hz,Aluminosilicate Glass |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6500 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |