On April 09, 2026, Honor launched Honor 500 Smart. This phone might come at a price of Rs. 26990. The processor in this model is Mediatek 6300. This mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5260 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On April 09, 2026, Honor launched Honor 500 Smart. Honor 500 Smart will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.26990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This model comes with Android 16. This mobile comes with 5260 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 77 x 167 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 186 g.
Honor 500 Smart comes with Color LCD Screen with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash. There is 5 MP Front Camera but without Flash.
Honor 500 Smart is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Honor 500 Smart features USB-C.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 5260 mAh.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 15W.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Honor 500 Smart has screen to body ratio of ~ 85.5%.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does Honor 500 Smart has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Honor 500 Smart?
A. This model comes with display size of 6.75 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Honor 500 Smart are 77 x 167 x 7.9 mm.
Q. Which operating system Honor 500 Smart comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
| Name | Honor 500 Smart |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,5260 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Aluminosilicate glass |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |