On May 19, 2026, Honor launched Honor X7e. The Expected cost of this phone is Rs. 22990. The processor in this phone is Mediatek G81 Ultra. This mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Honor X7e runs on Android 16. It has 50 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.61 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 50 MP |
On May 19, 2026, Honor launched Honor X7e. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.22990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This mobile comes with Android 16. This model has 7500 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.9 x 163.9 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 200 g.
Honor X7e comes with Color LCD Screen and display resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.61 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 266 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash.
Honor X7e is powered by 2 GHz Octa Core Mediatek G81 Ultra processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of this mobile?
A. Honor X7e has display size of 6.61 in.
Q. Does Honor X7e has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W Wired.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 200 g.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of Honor X7e?
A. This phone comes with display resolution of 720 x 1604 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 7500 mAh.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 75.9 x 163.9 x 8.3 mm.
Q. Which processor powers Honor X7e?
A. The processor in this mobile is Mediatek G81 Ultra.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Honor X7e comes with screen to body ratio of ~ 84.7%.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
| Name | Honor X7e |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.61 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Helio G81 Ultra Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |