Cellecor Amaze comes with price of Rs. 1299. . This model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 1 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1299.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2750 mAh |
| Camera | 1 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1299/- |
It comes with 2750 mAh Non-Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with display resolution of NA. The phone has a screen size of 1.8 in.
There is 1 MP Rear Camera in Cellecor Amaze.




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile comes with display size of 1.8 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 2750 mAh.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of NA.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | Cellecor Amaze |
| General | Dual Sim,Voice Call,2750 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.8 inches,NA |
| Camera | 1 MP Camera |
| Technical | 1 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Extra | Torch,3.5mm Headphone Jack |