On February, 2013, Celkon launched Celkon GC10. This model comes at a price of Rs. 2999. It has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 2999.
| Feature | Value |
| Display | 2.6 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
On February, 2013, Celkon launched Celkon GC10. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 2999/- |
It comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.6 in. It has display density of ~ 154 PPI (Pixels per inch).
It has 1.3 MP Rear Camera.




Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 2.6 in.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Celkon GC10?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. When was Celkon GC10 launched?
A. On February, 2013, Celkon GC10 was launched.
Q. What is display resolution of Celkon GC10?
A. Celkon GC10 comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | Celkon GC10 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 2.6 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 4 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |