Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop comes with price of Rs. 84990. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop is 11th Gen Intel Core i7 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 84990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 84990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 85389/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell 18108.108108108107 mAH battery and 65W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 304.2 x 203 x 13.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.14 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has FHD, 550nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut.
The processor in Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop is 11th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the battery size of Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop?
A. It has 67 Wh.
Q. What is the weight of Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop?
A. This model weighs 1.14 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop comes with ~ 166 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop has display size of 13.3 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 304.2 x 203 x 13.9 mm.
Q. Does Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Asus ZenBook UX325EA-KG701WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR4X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,67 Wh mWh 4 Cell Battery |