Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop comes with price of Rs. 59990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 59990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 38990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 48394/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 60784/- |
It is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip (3-pin). It weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut.
It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop?
A. It comes with TN display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00QDIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |