Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop comes with price of Rs. 72118. The screen size of this Asus laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1.14 kg Weight which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 72118.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 64990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 4 cell 18108.108108108107 mAH battery and 65W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 304.2 x 203 x 13.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.14 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD LED Backlit OLED Display (400 nits Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, 88% Screen-to-body Ratio).
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated Iris Xe GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. Which processor powers Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop?
A. The processor in Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop is Intel Core i5 11th Gen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 166 PPI.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 67 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop comes with LPDDR4X 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop?
A. The dimensions of Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop are 304.2 x 203 x 13.9 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
| Name | Asus ZenBook 13 2021 UX325EA-KG511TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,67 Wh mWh 4 Cell Battery |