Asus X550LC-XX015H X Laptop comes with price of Rs. 46000. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen Intel Core i7 4500U processor with NVIDIA Geforce 720M Graphics Card. this model has 750 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 46000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 750 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 4500U |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce 720M |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 60699/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has 8 Pro installed. This laptop has 4 cell battery and 100 -240 V AC, 50/60 Hz universal. The laptop weighs 2.3 kg and measures 380 x 251 x 24.8 mm (height x width x thickness).
Asus X550LC-XX015H X Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has HD.
This Laptop is powered by 4th Gen Intel Core i7 4500U processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce 720M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 750 GB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Asus X550LC-XX015H X Laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Base T Ethernet, 10/100/1000 Base T Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus X550LC-XX015H X Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 4500U 4th Gen.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers Asus X550LC-XX015H X Laptop?
A. Asus X550LC-XX015H X Laptop comes with NVIDIA Geforce 720M GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 750 GB HDD.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus X550LC-XX015H X Laptop are 380 x 251 x 24.8 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of Asus X550LC-XX015H X Laptop?
A. Asus X550LC-XX015H X Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Asus X550LC-XX015H X Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Asus X550LC-XX015H X Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce 720M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,750 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |