Asus F201E-KX233H F Laptop comes with price of Rs. 22990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Pentium Dual Core 2117U with Intel HD Graphics Graphics Card. Asus F201E-KX233H F Laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 500 GB Hard Drive Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 22990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 2117U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 22990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 . This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Pentium Dual Core 2117U which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this laptop. There is 2 GB DDR3 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intergrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus F201E-KX233H F Laptop?
A. Asus F201E-KX233H F Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus F201E-KX233H F Laptop?
A. It is powered by Intel Pentium Dual Core 2117U processor.
Q. What is display size of this model?
A. Asus F201E-KX233H F Laptop comes with display size of 11.6 in.
Q. What is hard disk capacity of Asus F201E-KX233H F Laptop?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus F201E-KX233H F Laptop comes with ~ 135 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 8.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does Asus F201E-KX233H F Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
| Name | Asus F201E-KX233H F Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Dual Core,Dual Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |