ZTE released its ZTE Blade V8 on January, 2017. This phone comes at a price of Rs. 17999. It is powered by Qualcomm MSM8940 processor. This model has 2 GB RAM with 16 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. ZTE Blade V8 runs on Android 7.0. This mobile has 13 MP Rear Camera with Dual LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 424 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 5.2 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 2730 mAh |
| Camera | 13 MP |
ZTE released its ZTE Blade V8 on January, 2017. ZTE Blade V8 is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model comes with Android 7.0. This mobile has 2730 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 71.5 x 148.4 x 7.7 mm (height x width x thickness) and weighs 141 g.
ZTE Blade V8 comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) with resolution of 1080 x 1920 pixels. The phone has a screen size of 5.2 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 424 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP Rear Camera in ZTE Blade V8 with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Smile detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus.
There is 1.4 GHz Octa Core Qualcomm MSM8940 processor running in ZTE Blade V8. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 2 GB RAM. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of ZTE Blade V8 are 71.5 x 148.4 x 7.7 mm.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers ZTE Blade V8?
A. It is powered by Qualcomm MSM8940 processor.
Q. When was ZTE Blade V8 launched?
A. On January, 2017, ZTE Blade V8 was launched.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 5.2 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. ZTE Blade V8 comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. ZTE Blade V8 comes with display resolution of 1080 x 1920 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone has Android 7.0.
| Name | ZTE Blade V8 |
| General | Dual Sim,Android v7.0 (Nougat),Ultra Slim,2730 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,5.2 inches,1080 x 1920 pixels |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 435 MSM8940 Chipset,1.4 GHz, Octa Core Processor,2 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |