ZTE released its ZTE Axon 7 on May, 2016. This model comes at a price of Rs. 17844. The processor in this model is Qualcomm MSM8996 and this mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. ZTE Axon 7 runs on Android 6.0.1. This phone has 20 MP Rear Camera with Dual LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 1440p Display Resolution and 534 ppi Display PPI which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 5.5 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 3250 mAh |
| Camera | 20 MP |
ZTE released its ZTE Axon 7 on May, 2016. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model features Android 6.0.1. This phone has 3250 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 185 g and measures 75 x 151.8 x 8.69 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (16M colors Colors) with resolution of 1440 x 2560 pixels. The phone has a screen size of 5.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 534 PPI (Pixels per inch). This ZTE phone also has Corning Gorilla Glass 4 Screen Protection.
This model has 20 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus.
ZTE Axon 7 is powered by 2.15 GHz Quad Core Qualcomm MSM8996 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 75 x 151.8 x 8.69 mm.
Q. When was ZTE Axon 7 launched?
A. On May, 2016, ZTE Axon 7 was launched.
Q. Which operating system ZTE Axon 7 comes with?
A. ZTE Axon 7 has Android 6.0.1.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 3250 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1440 x 2560 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. ZTE Axon 7 comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is display size of this phone?
A. ZTE Axon 7 comes with display size of 5.5 in.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has fingerprint sensor.
Q. Does ZTE Axon 7 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers ZTE Axon 7?
A. The processor in it is Qualcomm MSM8996.
| Name | ZTE Axon 7 |
| General | Dual Sim,Android v6.0.1 (Marshmallow),Slim,3250 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,5.5 inches,1440 x 2560 pixels |
| Camera | 20 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 820 MSM8996 Chipset,2.15 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 128 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |