On October 28, 2020 , Ziox launched Ziox X69. Price of this model is Rs. 875. and this mobile has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 875.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
On October 28, 2020 , Ziox launched Ziox X69. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 875/- |
This mobile comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch). This Ziox phone also has ches.
This mobile has 0.3 MP Rear Camera. The camera also supports Digital Zoom.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. When was Ziox X69 launched?
A. The Ziox X69 was launched on October 28, 2020.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 5:4.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Ziox X69 has microUSB.
Q. Does Ziox X69 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Ziox X69 comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 1.8 in.
| Name | Ziox X69 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |