Zen X5 comes with price of Rs. 999. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
It has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Zen X5 comes with Color TFT Screen and display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Zen X5.





Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Zen X5?
A. This phone has aspect ratio of 5:4.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 1.8 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
| Name | Zen X5 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch |