XTouch F-40 comes with price of Rs. 1499. and it has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 1.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1499.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1499/- |
It comes with 800 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano SIM).
It comes with Color TFT Screen (256K Colors) with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 226 PPI (Pixels per inch).
It has 1.3 MP Rear Camera with LED Flash.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth.
Q. Does XTouch F-40 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. XTouch F-40 comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 800 mAh Li-ion Battery.
Q. Does XTouch F-40 support VoLTE?
A. No, This mobile doesn't support VoLTE.
Q. What is display size of this mobile?
A. XTouch F-40 has display size of 1.77 in.
Q. What is usb type of this phone?
A. XTouch F-40 features microUSB.
| Name | XTouch F-40 |
| General | Dual Sim,Voice Call,800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,240 x 320 pixels,Dual Display |
| Camera | 1.3 MP Camera,Flash,Video Recording |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |