XOLO Era X comes with price of Rs. 4999. and this mobile has 2 GB RAM with 8 GB Internal Memory. XOLO Era X comes with 4G & 3G connectivity. XOLO Era X runs on Android 5.1. It has 8 MP Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 1.5 GHz CPU Speed, 294 ppi Display PPI and 8 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 4999.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 8 GB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 8 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 4999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 4999/- |
This mobile features Android 5.1. This phone has 2500 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 141 g and measures 72 x 146 x 8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1280 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 294 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 8 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Smile detection, Geo tagging, Touch to focus.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 2 GB RAM. The phone comes with 8 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this phone?
A. XOLO Era X comes with microUSB.
Q. What is the weight of XOLO Era X?
A. This model weighs 141 g.
Q. Does XOLO Era X has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. XOLO Era X comes with display resolution of 720 x 1280 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 2500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. What is display size of this model?
A. XOLO Era X has display size of 5 in.
Q. What are dimensions of XOLO Era X?
A. The dimensions of this phone are 72 x 146 x 8 mm.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Android 5.1.
| Name | XOLO Era X |
| General | Dual Sim,Android v5.1 (Lollipop),Slim,2500 mAh Battery |
| Display | Touch,5 inches,720 x 1280 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,720p HD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | 1.5 GHz, Quad Core Processor,2 GB RAM,8 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |