Xiaomi released its Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) on March 21, 2025. This mobile comes at a price of Rs. 8999. It is powered by Unisoc T7250 processor and this mobile has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 32 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.88 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 8999. This mobile is also available in 3GB+64GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.88 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5200 mAh |
| Camera | 32 MP |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) on March 21, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.8999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 8999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 8999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9999/- |
It has Android 15. This mobile comes with 5200 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 77.8 x 171.7 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
This model comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1650 pixels. The phone has a screen size of 6.88 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has 600nits Peak Brightness, TUV Eye Care Triple Certification.
There is 32 MP Rear Camera in Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo Mode, Ultra HD Mode, Portrait Mode, Night Mode, Timelapse, Video.





There is 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor running in Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this phone?
A. Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) features USB-C.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 15W Fast Charging.
Q. What is display resolution of Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB)?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1650 pixels.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 77.8 x 171.7 x 8.3 mm.
Q. What is the weight of Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB)?
A. This mobile weighs 193 g.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Android 15.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model has screen to body ratio of ~ 84.1%.
Q. What is display size of Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB)?
A. Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) has display size of 6.88 in.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB)?
A. It is powered by Unisoc T7250 processor.
| Name | Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.88 inches,720 x 1650 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 32 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |