Xiaomi released its Xiaomi Redmi A4 5G on November 20, 2024. The Cost of this mobile is Rs. 12988. Xiaomi Redmi A4 5G is powered by Qualcomm 4s Gen2 processor and it has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Xiaomi Redmi A4 5G comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi Redmi A4 5G runs on Android 14. This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.88 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 12988. You can also get this model in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.88 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5160 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi A4 5G on November 20, 2024. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.12988. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 12988/- |
| Amazon | 95 | Rs. 10999/- |
This phone has Android 14. This phone has 5160 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 212.35 g and measures 77.8 x 171.88 x 8.22 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1640 pixels. The phone has a screen size of 6.88 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has Brightness: 600 nits, TÜV low blue light certification TÜV flicker-free certification TÜV Circadian Friendly.
There is 50 MP Dual Rear Camera in Xiaomi Redmi A4 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, 10x Zoom with Steering UI.
There is 2 GHz Octa Core Qualcomm 4s Gen2 processor running in Xiaomi Redmi A4 5G. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features USB-C.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi A4 5G?
A. Xiaomi Redmi A4 5G is powered by Qualcomm 4s Gen2 processor.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1640 pixels.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 212.35 g.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 90%.
Q. What are dimensions of Xiaomi Redmi A4 5G?
A. The dimensions of Xiaomi Redmi A4 5G are 77.8 x 171.88 x 8.22 mm.
Q. What is display size of Xiaomi Redmi A4 5G?
A. Xiaomi Redmi A4 5G comes with display size of 6.88 in.
| Name | Xiaomi Redmi A4 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5160 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.88 inches,720 x 1640 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4s Gen2 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |