Whitecherry 116 comes with price of Rs. 962. . This phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 962.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.44 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 400 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 962/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1099/- |
This mobile has 400 mAh Removable . This phone has Single Sim.
Whitecherry 116 comes with display resolution of 120 x 240 pixels. The phone has a screen size of 1.44 in. It has display density of ~ 186 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Whitecherry 116.
There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of Whitecherry 116?
A. It has display size of 1.44 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model comes with aspect ratio of 18:9.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 400 mAh.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 120 x 240 pixels.
| Name | Whitecherry 116 |
| General | Single Sim,Voice Call,400 mAh Battery |
| Display | 1.44 inches,120 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |