On March, 2019, Vivo launched Vivo Y91i (2GB RAM +32GB). The Cost of this mobile is Rs. 9990. The processor in Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) is Mediatek MT6762. This phone has 2 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android v8.1 (Oreo). This phone has 13 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 9990. This model is also available in 2GB+16GB and 3GB+32GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 6.22 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 4030 mAh |
| Camera | 13 MP |
On March, 2019, Vivo launched Vivo Y91i (2GB RAM +32GB). This mobile is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.9990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 9990/- |
| Croma | 80 | Rs. 7990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 8285/- |
This phone has Android v8.1 (Oreo). This model comes with 4030 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75 x 155 x 8.3 mm (height x width x thickness) and weighs 163.5 g.
This phone comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1520 pixels. The phone has a screen size of 6.22 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 270 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has yes with waterdrop notch.
This phone has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus.




Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) is powered by 2 GHz Octa Core Mediatek MT6762 processor. There is 2 GB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 4030 mAh Li-Po Battery.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) has screen to body ratio of ~ 82.9%.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) has best price of Rs.9990.
Q. Which processor powers Vivo Y91i (2GB RAM +32GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek MT6762 processor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 75 x 155 x 8.3 mm.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) comes with display resolution of 720 x 1520 pixels.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 19:9.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) has Android v8.1 (Oreo).
| Name | Vivo Y91i (2GB RAM +32GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v8.1 (Oreo),Slim,4030 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.22 inches,720 x 1520 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Helio P22 MT6762 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,2 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |