On November 15, 2021, Vivo launched Vivo Y50T. This phone comes at a price of Rs. 15990. The processor in it is Qualcomm 720G . This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 10. This mobile has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.53 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On November 15, 2021, Vivo launched Vivo Y50T. Vivo Y50T is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with Android 10. This model comes with 4500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.6 x 162.05 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 190 g.
Vivo Y50T comes with Color IPS LCD Screen and display resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.53 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch).
It has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, Panorama.



Vivo Y50T is powered by 2.3 GHz Octa Core Qualcomm 720G processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 90.72%.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo Y50T has Android 10.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. Does Vivo Y50T has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Which processor powers Vivo Y50T?
A. The processor in this model is Qualcomm 720G.
Q. Does Vivo Y50T has fast charging?
A. Yes, This model comes with 18W Fast Charging.
Q. What is the weight of Vivo Y50T?
A. This model weighs 190 g.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 76.6 x 162.05 x 8.5 mm.
| Name | Vivo Y50T |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.53 inches,1080 x 2340 pixels,60 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 720G 720G Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |