The Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) from Vivo was launched on November 03, 2025. The Cost of this model is Rs. 12499. Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) is powered by Mediatek 6300 processor and this mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 13 MP + 0.08 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 6.74 inches Display Size and 8.2 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 12499. You can also get this phone in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 13 MP + 0.08 MP Dual |
The Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) from Vivo was launched on November 03, 2025. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 12499/- |
| Croma | 80 | Rs. 12499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 12499/- |
This phone features Android 15. This model comes with 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 77 x 167.3 x 8.2 mm (height x width x thickness) and weighs 199 g.
It comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP + 0.08 MP Dual Rear Camera in Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB). There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. What is screen to body ratio of Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB)?
A. Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) has screen to body ratio of ~ 85.1%.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 6000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What are dimensions of Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB)?
A. The dimensions of Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) are 77 x 167.3 x 8.2 mm.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.74 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 199 g.
| Name | Vivo Y19s 5G (4GB RAM + 64GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 0.08 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |