Vivo released its Vivo Y05 on February 24, 2026. Price of this mobile is Rs. 12999. The processor in this mobile is Unisoc T7225. This model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. It has 8 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 12999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 8 MP |
Vivo released its Vivo Y05 on February 24, 2026. This phone is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.12999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 12999/- |
| Croma | 80 | Rs. 12999/- |
This mobile has Android 16. It comes with 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 77.1 x 167.4 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 209 g.
This mobile comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 8 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents.





Vivo Y05 is powered by 2 GHz Octa Core Unisoc T7225 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Vivo Y05 has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. It has USB-C.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Which processor powers Vivo Y05?
A. It is powered by Unisoc T7225 processor.
Q. When was Vivo Y05 launched?
A. The Vivo Y05 was launched on February 24, 2026.
Q. What is the weight of Vivo Y05?
A. This model weighs 209 g.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system Vivo Y05 comes with?
A. Vivo Y05 comes with Android 16.
Q. What is screen to body ratio of Vivo Y05?
A. It has screen to body ratio of ~ 85%.
| Name | Vivo Y05 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7225 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |