Vivo released its Vivo Y100A on April 10, 2023. The Cost of this model is Rs. 21990. Vivo Y100A is powered by Qualcomm 695 processor. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Vivo Y100A comes with 4G & 3G connectivity. Vivo Y100A runs on Android 13. It has 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 409 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 21990. This model is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.38 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
Vivo released its Vivo Y100A on April 10, 2023. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 13594/- |
| Amazon | 95 | Rs. 17799/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 20299/- |
This phone features Android 13. This phone has 4500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The phone weighs 181 g and measures 73.53 x 158.91 x 7.73 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.38 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 409 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 1300nits.
There is 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Vivo Y100A with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, 64 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-Lapse, Pro, AR Stickers, Double Exposure, Dual View, Live Photo.





There is 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 695 processor running in Vivo Y100A. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Vivo Y100A comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Vivo Y100A has aspect ratio of 20:9.
Q. When was Vivo Y100A launched?
A. The Vivo Y100A was launched on April 10, 2023.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone has 44W Fast Charging.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Android 13.
Q. What is usb type of this model?
A. Vivo Y100A has USB-C.
Q. What is display size of Vivo Y100A?
A. This phone has display size of 6.38 in.
Q. Which processor powers Vivo Y100A?
A. This Phone is powered by Qualcomm 695 processor.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Vivo Y100A |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v13,Ultra Slim,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.38 inches,1080 x 2400 pixels,90 Hz,Schott Xensation Up,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 695 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |