The Oppo A78 from OPPO was launched on January 16, 2023. This mobile comes at a price of Rs. 18700. It is powered by Mediatek 700 5G processor. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 18700.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.56 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Oppo A78 from OPPO was launched on January 16, 2023. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 14094/- |
| Amazon | 95 | Rs. 16999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 16999/- |
This model has Android 12. It has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.1 x 163.8 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 188 g.
This model comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1612 pixels. The phone has a screen size of 6.56 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 100% DCI-P3, 600nits (Typical), 480nits (Typical).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo A78 with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Videos, Photos, Portrait, Expert, Extra HD, Panoramic, Time-lapse, Slow-motion, Sticker, Text scanner, and Google Lens.





There is 2.2 GHz Octa Core Mediatek 700 5G processor running in Oppo A78. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1612 pixels.
Q. What is the weight of Oppo A78?
A. This phone weighs 188 g.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with USB-C.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 33W Fast Charging.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.56 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does Oppo A78 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Which processor powers Oppo A78?
A. This Phone is powered by Mediatek 700 5G processor.
| Name | Oppo A78 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.56 inches,720 x 1612 pixels,90 Hz,Panda glass,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 700 5G Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |