The Vivo X300 from Vivo was launched on December 02, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 75999. Vivo X300 is powered by Mediatek 9500 processor. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also packs some more great features like 4.21 GHz CPU Speed and 484 ppi Display PPI. You can buy this product at Croma for Rs. 75999. This model is also available in 12GB+512GB and 16GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.31 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6040 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
The Vivo X300 from Vivo was launched on December 02, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price of Rs.75999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 75999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 75999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 75999/- |
This mobile has Android 16. This model has 6040 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim. This Phone weighs 190 g and measures 71.9 x 150.6 x 8 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.31 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 484 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 2160Hz PWM, HDR10+.
There is 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Vivo X300 with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T lens Coating, Panorama, HDR, 3D LUT import.





There is 4.21 GHz Octa Core Mediatek 9500 processor running in Vivo X300. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 71.9 x 150.6 x 8 mm.
Q. What is display resolution of Vivo X300?
A. Vivo X300 comes with display resolution of 1216 x 2640 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which processor powers Vivo X300?
A. Vivo X300 is powered by Mediatek 9500 processor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 90W.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is the battery size of Vivo X300?
A. This model comes with 6040 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Vivo X300 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6040 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.31 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,4.21 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |