Vivo will launch its Vivo T6 Pro on April 15, 2027 (Expected). This phone comes at a price of Rs. 32999. and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Vivo T6 Pro runs on Android 17. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 9500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Vivo will launch its Vivo T6 Pro on April 15, 2027 (Expected).
This model comes with Android 17. This mobile has 9500 mAh Non-Removable Si/C Li-Ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
Vivo T6 Pro comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports panorama, HDR.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Vivo T6 Pro has screen to body ratio of ~ 90.3%.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 100W.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Vivo T6 Pro comes with Android 17.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile comes with USB-C.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 9500 mAh Si/C Li-Ion Battery.
| Name | Vivo T6 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,9500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |