The Vivo T4 Ultra from Vivo was launched on June 11, 2025. Price of this model is Rs. 36999. This Phone is powered by Mediatek 9300 Plus processor and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Vivo T4 Ultra comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 36999. You can also get this model in 12GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Vivo T4 Ultra from Vivo was launched on June 11, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.36999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36999/- |
| Croma | 80 | Rs. 35999/- |
This model features Android 15. It has 5500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The phone weighs 192 g and measures 75.02 x 160.6 x 7.45 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has P3 Wide Color Gamut Supported, Display HDR Technology Supported.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Vivo T4 Ultra with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Astro, Pro, Snapshot, Food, Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo, Dual View.





There is 3.25 GHz Octa Core Mediatek 9300 Plus processor running in Vivo T4 Ultra. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 15.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Vivo T4 Ultra are 75.02 x 160.6 x 7.45 mm.
Q. When was Vivo T4 Ultra launched?
A. On June 11, 2025, Vivo T4 Ultra was launched.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 90W Fast Charging.
Q. What is aspect ratio of Vivo T4 Ultra?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Vivo T4 Ultra has best price of Rs.36999.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 5500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is screen to body ratio of Vivo T4 Ultra?
A. Vivo T4 Ultra comes with screen to body ratio of ~ 89.2%.
Q. Does Vivo T4 Ultra has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
| Name | Vivo T4 Ultra |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9300 Plus Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |