On June 05, 2026 (Expected), Vivo will launch its Vivo S2. This phone might come at a price of Rs. 19990. and this model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On June 05, 2026 (Expected), Vivo will launch its Vivo S2. Vivo S2 will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.19990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model comes with Android 16. It comes with 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Vivo S2 comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-Mo, Timelapse, Pro, Live Photo.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of Vivo S2?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Vivo S2 comes with Android 16.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of this mobile?
A. Vivo S2 comes with display size of 6.72 in.
Q. Does Vivo S2 has fast charging?
A. Yes, This mobile has 44W.
Q. What is display resolution of this model?
A. Vivo S2 comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 83%.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Vivo S2 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2408 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |