Videocon released its Videocon Vstyle Curve on July, 2014. Price of this phone is Rs. 1325. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1325.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 900 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Videocon released its Videocon Vstyle Curve on July, 2014. Videocon Vstyle Curve is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1325/- |
This model has 900 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Videocon Vstyle Curve comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera.



Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. When was Videocon Vstyle Curve launched?
A. On July, 2014, Videocon Vstyle Curve was launched.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 900 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Videocon Vstyle Curve |
| General | Dual Sim,900 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording |