Trio Aakash comes with price of Rs. 999. . This model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
It comes with 1500 mAh Removable . This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model measures 53 x 124 x 13.6 mm (height x width x thickness).
This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Trio Aakash.



There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display size of this phone?
A. This phone comes with display size of 2.4 in.
Q. What is usb type of Trio Aakash?
A. It has microUSB.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 1500 mAh.
Q. What are dimensions of Trio Aakash?
A. The dimensions of this phone are 53 x 124 x 13.6 mm.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Trio Aakash?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of Trio Aakash?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Trio Aakash |
| General | Dual Sim,1500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,720p HD, Video Recording |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |