Tecno will launch its Tecno Camon Slim on September 02, 2026 (Expected). The Expected cost of this mobile is Rs. 22999. Tecno Camon Slim is powered by Mediatek 7100 processor and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Tecno Camon Slim comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 440 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5200 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Tecno will launch its Tecno Camon Slim on September 02, 2026 (Expected). This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.22999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This phone has Android 16. This phone has 5200 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This phone comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1224 x 2720 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 440 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Tecno Camon Slim with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR.
There is Octa Core Mediatek 7100 processor running in Tecno Camon Slim. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 5200 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 6.78 in.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. Which operating system Tecno Camon Slim comes with?
A. Tecno Camon Slim comes with Android 16.
Q. Does Tecno Camon Slim has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 45W.
Q. When is Tecno Camon Slim going to be launched?
A. The Tecno Camon Slim is going to be launched on September 02, 2026 (Expected).
Q. Which processor powers Tecno Camon Slim?
A. The processor in it is Mediatek 7100.
Q. What is display resolution of Tecno Camon Slim?
A. It comes with display resolution of 1224 x 2720 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Tecno Camon Slim |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,5200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1224 x 2720 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,2K @ 30 fps QHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7100 Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |