Spice M-5700 Flo comes with price of Rs. 2499. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model comes with 1000 mAh Removable . This phone has Single Sim. The phone weighs 65 g and measures 56 x 99 x 13.5 mm (height x width x thickness).
It comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Spice M-5700 Flo.





Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1000 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. Spice M-5700 Flo comes with display size of 2.8 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of Spice M-5700 Flo?
A. Spice M-5700 Flo comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 65 g.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Spice M-5700 Flo are 56 x 99 x 13.5 mm.
| Name | Spice M-5700 Flo |
| General | Single Sim,1000 mAh Battery |
| Display | Touch,2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support |
| Connectivity | 3G, with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |