Samsung NP530U3B-A02IN Laptop comes with price of Rs. 44614. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 2nd Gen Intel Core i5 (2nd Generation) 2467M with Intel HD Graphics 3000 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 44614.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 (2nd Generation) 2467M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 3000 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44614/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 7 Home Premium . It comes with 4 cell battery and 40 W AC Adapter. It weighs 1.39 kg and measures 315.1 x 218.9 x 17.6 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED HD Display. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 118 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 2nd Gen Intel Core i5 (2nd Generation) 2467M which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Samsung NP530U3B-A02IN Laptop comes with Intel HD Graphics 3000 GPU.




500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 LAN Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n Wifi, & 3.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with LED HD Display display.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.39 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel HD Graphics 3000 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Samsung NP530U3B-A02IN Laptop are 315.1 x 218.9 x 17.6 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Samsung NP530U3B-A02IN Laptop comes with Windows 7 Home Premium.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 500 GB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 13.3 in.
| Name | Samsung NP530U3B-A02IN Laptop |
| General | OS: Windows 7,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1366 x 768 pixels,~ 118 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (2nd Gen),3 MB Cache,Intel HD Graphics 3000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |