Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with price of Rs. 528280. This 18 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 with NVIDIA GEFORCE RTX 5090 Graphics Card. this model has 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 24 GB GPU Memory, 18 in Display Size and 6 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 528280.
| Feature | Value |
| RAM | 64 GB |
|---|---|
| Display | 18 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GEFORCE RTX 5090 |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 528280/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It comes with 6 cell 25945.945946 mAH battery. This model weighs 4.34 kg and measures 410 x 320 x 24.32 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 18 in and aspect ratio of 16:9 Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Alienware laptop also has 500 nits, 100% DCI-P3, Advanced Optimus, ComfortView Plus, G-SYNC.
The processor in Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 which is clocked at and has 36 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GEFORCE RTX 5090 GPU and 24 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 (2x2 320Hz) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 18 in.
Q. Does Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop are 410 x 320 x 24.32 mm.
Q. What is the weight of Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop?
A. This model weighs 4.34 kg.
Q. Which GPU powers Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop is powered by NVIDIA GEFORCE RTX 5090 GPU.
Q. Which processor powers Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is the battery size of Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with 96 Wh.
Q. How much RAM this model has?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with DDR5 64 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Alienware Area-51 18 inch Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 18 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,24 GB, NVIDIA GEFORCE RTX 5090 |
| Memory | 64 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Woofer: 2W x 2 = 4W Total, Tweeter: 2W x 2 = 4W Total,Inbuilt Microphone,96 Wh mWh 6 Cell Battery |