On July 09, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB). This model comes at a price of Rs. 95999. The processor in this model is Samsung 2400 and this mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This model has 50 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 10 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 187 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 95999. It is also available in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 50 MP + 12 MP Dual |
On July 09, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB). This model is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price of Rs.95999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 95999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 95999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 78398/- |
This model features Android 16. This mobile comes with 4000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (eSIM+Nano SIM). The phone weighs 187 g and measures 71.9 x 165.1 x 6.9 mm (height x width x thickness).
It comes with display resolution of 1080 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 426 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has HDR10+.
This model has 50 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 10 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.





Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB) is powered by 3.2 GHz Octa Core Samsung 2400 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 25W Fast Charging.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 187 g.
Q. When was Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB) launched?
A. On July 09, 2025, Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB) was launched.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by Samsung 2400 processor.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.95999.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This model comes with Android 16.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 4000 mAh.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 71.9 x 165.1 x 6.9 mm.
| Name | Samsung Galaxy Z Flip 7 FE (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 12 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,10 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 2400 Chipset,3.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |