The Samsung Galaxy Z Flip 6 5G from Samsung was launched on July 10, 2024. This model comes at a price of Rs. 89999. It is powered by Qualcomm 8 Gen3 processor and this mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 14. This mobile has 50 MP + 12 MP Dual Rear Camera with LED flash and 10 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 89999. You can also get this model in 512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 50 MP + 12 MP Dual |
The Samsung Galaxy Z Flip 6 5G from Samsung was launched on July 10, 2024. This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.89999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 89999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 69999/- |
| Croma | 80 | Rs. 89999/- |
This model features Android 14. This model has 4000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim. The dimensions of the phone are 71.9 x 165.1 x 6.9 mm (height x width x thickness) and weighs 187 g.
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 426 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 12 MP Dual Rear Camera in Samsung Galaxy Z Flip 6 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 10 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Optical quality Zoom 2x (Enabled by Adaptive Pixel sensor) , Digital Zoom up to 10x, AR Zone, Bixby Vision, Dual Recording, Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Portrait Video, Pro, Pro Video, Single Take, Video.





There is 3.3 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen3 processor running in Samsung Galaxy Z Flip 6 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Android 14.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 25W Fast Charging.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy Z Flip 6 5G?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Z Flip 6 5G are 71.9 x 165.1 x 6.9 mm.
Q. Does Samsung Galaxy Z Flip 6 5G support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 4000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This model has best price of Rs.89999.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Samsung Galaxy Z Flip 6 5G comes with display resolution of 1080 x 2640 pixels.
Q. When was Samsung Galaxy Z Flip 6 5G launched?
A. On July 10, 2024, Samsung Galaxy Z Flip 6 5G was launched.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Samsung Galaxy Z Flip 6 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 12 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,10 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen3 Chipset,3.3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof |