The Samsung Galaxy A70e from Samsung was launched on March 23, 2020. Price of this mobile is Rs. 16999. This Phone is powered by Qualcomm 712 processor. This model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 10. This phone has 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.1 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple |
The Samsung Galaxy A70e from Samsung was launched on March 23, 2020. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has Android 10. This phone comes with 4500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This mobile comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.1 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch).
There is 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera in Samsung Galaxy A70e with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama, HDR.
There is 2.3 GHz Octa Core Qualcomm 712 processor running in Samsung Galaxy A70e. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 87.5%.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 25W Super Fast Charging.
Q. When was Samsung Galaxy A70e launched?
A. The Samsung Galaxy A70e was launched on March 23, 2020.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.1 in.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 4500 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Rear fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy A70e?
A. It is powered by Qualcomm 712 processor.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. Which operating system Samsung Galaxy A70e comes with?
A. It comes with Android 10.
| Name | Samsung Galaxy A70e |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.1 inches,1080 x 2340 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 712 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 512 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |