On July 02, 2026 (Expected), Samsung will launch its Samsung Galaxy A27 5G. The Expected cost of this mobile is Rs. 29999. The processor in Samsung Galaxy A27 5G is Qualcomm 6 Gen3 and this model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Samsung Galaxy A27 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple |
On July 02, 2026 (Expected), Samsung will launch its Samsung Galaxy A27 5G. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.29999. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone has Android 16. This phone has 5000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This phone comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama, HDR.
Samsung Galaxy A27 5G is powered by Octa Core Qualcomm 6 Gen3 processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Samsung Galaxy A27 5G?
A. It is powered by Qualcomm 6 Gen3 processor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 25W Fast charging.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Android 16.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 86.7%.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 5000 mAh.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy A27 5G?
A. This phone has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is usb type of this phone?
A. Samsung Galaxy A27 5G features USB-C.
Q. When is Samsung Galaxy A27 5G going to be launched?
A. The Samsung Galaxy A27 5G is going to be launched on July 02, 2026 (Expected).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.74 in.
| Name | Samsung Galaxy A27 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,1080 x 2340 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 6 Gen3 Chipset,Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |